Campionatul Național Universitar de Atletism

În perioada 24 -26 februarie 2023, studenții Facultății de Educație Fizică și Sport au participat la Campionatul Național Universitar de Atletism, organizat de Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău, Facultatea de Științe ale Mișcării, Sportului și Sănătății.

Delegația de sportivi, însoțită de conf.univ.dr. Dulceanu Corina Ramona, cadru didactic titular la Facultatea de Educație Fizică și Sport, s-a deplasat la Bacău în data de 24 februarie.

Universitatea "Aurel Vlaicu" din Arad s-a clasat pe poziția a 5-a, din cele 18 centre universitare participante la competiție, câștigând 4 medalii (2 de aur și 2 de argint) prin studenții și masteranzii Facultății de Educație Fizică și Sport, legitimați ai Clubului CS Universitatea Arad, astfel:

• Florea Maria Claudia, anul I la programul de studii de master Sport și Performanță Motrică, a obținut 2 medalii de aur în probele de 1500 m și 800 m;
  • Vidrea Răzvan Gabriel, anul III la programul de studii de licență Educație fizică și sportivă, a obținut 2 medalii de argint în probele de 1500 m și 800 m.